English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805488
کاربران امروز : 69
بازدید امروز : 70
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 17

 

قلعه های تاریخی خراسان جنوبی
     

قلعه بیرجند

شماره ثبت ملی: 5164   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: بیرجند- خیابان جمهوری اسلامی- میدان امام حسین (ع)
قلعه بیرجند
 
قلعه بیرجند
 
قلعه بیرجند
قلعه بر فراز تپه ای طبیعی در خیابان جمهوری اسلامی بیرجند قرار گرفته، نقشه آن به شکل چهار ضلعی با چهار برج مدور در چهار گوشه و دو برج در دو ضلع غربی و شرقی است. این قلعه دارای دو در ورودی در اضلاع شمال و غربی است، مساحت آن حـدود 2500 متر مربع می باشد. فضای داخل قلعه در گذشته بناها و عناصر معماری متعددی را شـامل می شده است که به مرور زمان کاملا تخریب شده و فضای داخلی به شکل یک میدان و محوطه محصور در میان حصار و برج ها در آمده است. مصالح بکار رفته در آن خشت و گل و چینه می باشد. بر اساس کاوش باستان شناسی صورت گرفته در این محل می توان گفت قلعه بیرجند در دوره صفویه بنا شده و در دوره قاجاریه مورد بازسازی اساسی قرار گرفته و تعمیراتی نیز در ضلع شمالی و برج‌های آن اعمال شده است.

قلعه کوه قاین
شماره ثبت ملی: 4803   
قدمت: اسماعیلی           
نشانی اثر: کیلومتر 5 جنوب شهر قاین
قلعه کوه قاین
قلعه کوه قاین اثری عظیم و شاخص با چندین هکتار مساحت است که از قلاع دوره سلجوقی و یکی از پایگاه‌های عمده فداییان دوره اسماعیلیه است. این قلعه بر فراز کوهی مشرف بر شهر قاین ساخته شده است که از سمت جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب و شمال به دشت قاین محدود می‌شود. قلعه با تابعیت از ناهمواری‌های کوه از دو بخش متمایز که یکی متعلق به سربازان و دیگری بخش امیرنشین بوده ساخته شده است. فضاهای داخلی آن شامل اتاق‌ها، برج‌ها، آب انبارهای متعدد و راهروهای ارتباطی می‌باشد.

قلعه کوه فردوس
شماره ثبت ملی: 29931 
قدمت: قرون میانی اسلام          
نشانی اثر: 10 کیلومتری جنوب شهر فردوس
قلعه کوه فردوس
عطاءملک جوینی در تاریخ جهانگشا می‌نویسد: از 70 دژی که در جنوب قهستان قرار داشت، شاید وسیعترین و عظیم‌ترین آنها در 5 کیلومتری جنوب غربی فردوس باشد، موقعیت قلعه چنان است که از سه جهت به پرتگاه مخوفی منتهی می‌گردد. تنها راه دسترسی به قلعه از طریق تنگه‌ای است که در جنوب غربی کوه (که شیب کمتری دارد) قرار دارد، ارتفاع برج‌ها تقریباً 5 متر است که به کمک سنگ‌های لاشه وملات گچ ساخته شده‌اند. باید دانست که قلعه مزبور در دوران آبادی دارای دو دیوار و حصار تو در تو و چند برج دیده‌بانی بوده که محیط دیوار پایانی درحدود 1000 متر است. دیوارهای قلعه از سطح منظم هندسی برخوردار نیستند. در قسمت پایانی قلعه آب انبارهایی دردل صخره‌ها کنده شده که طول هر یک حدود 10 متر و عرضش در حدود 2 متر بوده و از آب باران و برف پر شده و در مواقع محاصره به مصرف آب شرب ساکنان قلعه کمک می‌کرده است. این آب انبارها، ذخیره تمام اهالی قلعه نبوده زیرا در پایین دیوار جنوب قلعه چاهی کنده بودند که امروز به چاه قنوت مشهور است. در خط الرأس کوه آثار برج استوانه‌ای کوچکی قرار دارد که شاید محل افروختن آتش و با دیده‌بانی در ارتباط بوده است. مسلماً این دژ، روزگاری بر جلگه‌های اطراف و راه‌های بازرگانی قدیم اشراف داشته، بخصوص راه‌های کاروانی دشت تون را هم می‌توانسته به خوبی دیده‌بانی نماید.

قلعه شاهدژ
شماره ثبت ملی: 2262     
قدمت: ساسانی
نشانی اثر: شهرستان نهبندان، 6 کیلومتری شرق نهبندان
قلعه شاهدژ نهبندان
این بنا در5 کیلومتری شرق نهبندان قرار دارد. مصالح بکار رفته در آن شامل سنگ و آجر است که در بعضی قسمتها بدون ملات برروی یکدیگر قرار گرفته اند. قلعه دارای چندین حصاروبرج است ودر داخل آن فضاهایی نظیر اتاق های سربازان، انبارهای آذوقه، آب انبارهاو.. قرار دارد. شالودة این بنا مربوط به دورة ساسانی است که در قرون 5و6 هجری توسط اسماعیلیان خریداری و بازسازی شده است. این قلعه از قلاع قرن ششم وهفتم ومتعلق به اسماعیلیان است اما با دیگر قلاع اسماعیلیه تفاوت محسوسی دارد. از دو نوع معماری بناهای اشرافی وبناهای عادی برخوردار می‌باشد. اهمیت این قلعه از جهتی که می تواند الگویی بسیارمفید بری مطالعه معماری و روابط اجتماعی در یک زیستگاه جمعی وشهر گونه باشد بسیار بالا می‌باشد.

قلعه برکوه
شمارة ثبت ملی: 17062
قدمت: صفویه-قاجاریه   
نشانی اثر: سربیشه، داخل روستای برکوه
قلعه برکوه سربیشه
در حاشیه روستای برکوه در جنوب سربیشه، قلعه ای خشت و گلی با پلان چهار گوش و برجهایی در اطراف و حصار خارجی دیده می شود. فضاهای داخلی قلعه شامل اطاقهای متعدد به همراه حیاط مرکزی، راهرو ها و فضاهای ارتباطی بوده که بخش اعظم آن تخریب شده است. این قلعه در زمینی هموار ساخته شده وازنوع قلعه های بیابانی بانقشه چهار ضلعی است. مهمترین عناصر معماری این بنا باروی اصلی به صورت چهار دیوار قطور وبلند وبرجهایی با پلان مدور ودر دویا سه طبقه در گوشه ها ومیانه باروها است. سایر عناصر وسازه های معماری بنا شامل فضاهای داخلی قلعه است که عبارتند از راهروهای ارتباطی اطاقهای متعدد وبا کاربریهای گوناگون وصحن. در این قلعه نیز مانند سایر قلعه های مشابه از مصالح رایج ودر دسترس درمنطقه که همان سنگ در پایه دیوارها وبرجها و خشت وگل در سایر قسمتها است استفاده شده است. این قلعه نیز با توجه به شباهت با سایر قلعه های گلی روستایی از بناهای دفاعی دوران صفویه تا قاجار به شمار می رود.

قلعه فورگ
شمارة ثبت ملی: 3450   
قدمت: افشاریه – قاجار   
نشانی اثر: اسدیه، روستای فورگ
قلعه فورگ
 
قلعه فورگ
در روستای فورگ از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان ودر فاصله 90 کیلومتری شرق بیرجندو10 کیلومتری شهر اسدیه واقع شده است. ساخت این قلعه در زمان نادر شاه توسط میرزا بقا خان حاکم منطقه شروع شد. پس از وی پسرش میرزا رفیع خان ساخت قلعه را به اتمام رساند. مصالح به کار رفته در بنا سنگ، آجر، خشت، گچ، آهک و ساروج است. فضای داخلی قلعه از قسمت های مختلف مانند محل زندگی خدمه، اصطبل، انبار مهمات و.. تشکیل شده است که به وسیله حصار قلعه و برج های مدور احاطه شده اند. بالای حصار و برج ها کنگره دار است و منافذی جهت دیده بانی و دفاع در آن تعبیه شده است. دروازه اصلی در ضلع شرقی و یک دروازه کوچک‌تر در ضلع شمالی آن قرار دارد. شاه نشین در بلندترین نقطه قرار دارد و فضاهایی از قبیل اصطبل، آب انبار، اتاق‌های ساخته شده در دو طبقه و مسجد را در بر دارد.

قلعة درخش
شمارة ثبت ملی: 15284
قدمت: قبل از صفویه     
نشانی اثر: روستای درخش

قلعه درخش

این قلعه با نقشة چهار ضلعی ساخته شده و ورودی اصلی در ضلع جنوبی آن واقع شده است. این بنا دارای شش برج مدور است که در اضلاع جنوبی، غربی و شمالی قرار دارند. ورودی در ضلع جنوبی است و پس از آن فضای هشتی قرار گرفته که دارای پوشش گنبدی از نوع عرقچین است. از دیگر فضاهای موجود در این ضلع باید به راهرو ارتباطی، اتاق‌های متعدد و مطبخ و هیزم‌دان اشاره نمود. قلعة درخش دارای دو حیاط مرتبط با یکدیگر است. فضای هشتی توسط یک راهرو به حیاط اول منتهی می‌شود که فضاهای اصلی قلعه در اطراف این حیاط شکل گرفته‌اند. از جمله دو اتاق سه دری که در اضلاع شرقی و غربی حیاط قرار گرفته‌اند. از تزئینات موجود در این اتاقها باید به شومینه و طاق نماها اشاره کرد. در اطراف حیاط اول طاق نماهایی با قوس جناغی و هلالی دیده می‌شود. برای پوشش فضاهای این قلعه از گنبد عرچین، تخت و کلیل استفاده شده است. این بنا هم جنبة دفاعی و مسکونی داشته و محل زندگی حاکمان این منطقه بوده است. در حیاط دو م اتاقی در گوشة شمال غربی آن وجود داشته که به فضای برج منتهی می‌شده است. به استناد قانون هرگونه دخل و تصرف در این اثر و حریم آن بدون کسب مجوز کتبی از اداره کل میراث فرهنگی ممنوع است.


قلعه طبس مسینا
شمارة ثبت ملی: 8280   
قدمت: اسلامی 
نشانی اثر: شرق طبس مسینا
قلعه طبس مسینا

این قلعه در حاشیه شرقی شهر طبس‌مسینا قرار دارد. نقشه قلعه به شکل دایره است و دارای حصار و برج‌های متعدد است. دور تا دور قلعه را خندقی فرا گرفته و در قسمت ورودی، برجی بزرگ که در حال حاضر 11 متر ارتفاع و بیش از 15 متر قطر دارد، باقی‌مانده. با وجود آسیب‌ها و صدماتی که به این قلعه وارد آمده هنوز 15 برج از مجموع برج‌های آن قابل مشاهده است. با توجه به پلان مدور قلعه احتمال می‌رود، این اثر متعلق به قبل از اسلام باشد که در دوره اسلامی نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. وجود تپه‌های باستانی متعلق به دوره‌های تاریخی (احتمالاً اشکانی) در حاشیه این شهر، احتمال تعلق طبس‌مسینا را به دوره‌های قبل از اسلام تقویت می‌کند. طبس‌مسینا شهری است بسیار کهن و تاریخی که در اکثر متون جغرافیایی قرون اولیه اسلامی، نام آن ذکر شده است مصالح بکار رفته در بنای قلعه طبس خشت و گل است.

 


قلعه دختر بشرویه

قدمت: ساسانی و سلجوقی          
نشانی اثر: 12 کیلومتری غرب بشرویه و در مجاورت قنات بشرویه
قلعه دختر بشرویه
 
قلعه دختر بشرویه

قلعه دختر در فاصله 12 کیلومتری غرب بشرویه و در مجاورت قنات بشرویه و آسیاب تاریخی دهنه و بر بالای کوهی مرتفع قرار دارد که از سه طرف مشرف بر پرتگاه تقریبا غیر قابل عبوری است و فقط از سمت جنوبی آن راه برای صعود وجود دارد. این قلعه دارای فضاهای متعدد از جمله دالان های عریض و مسقف، برج های مدور دیده بانی، تالار ها و اتاق های وسیع و آب انبار ها است و یکی از سالم تـرین قلعـه های استـان است. مصالح اصلی این قلعه سنگ های ساده سالم و تراشیده شده و ملات گچی مخصوصی بوده است. با توجه به نام این قلعه احتمالاً بنیان اصلی این اثر مربوط به دوره ساسانی است ولی در دوره اسلامی نیز مورد استفاده بوده است.


قلعه کل (حسن صباح)
شمارة ثبت ملی: 8279   
قدمت: اسماعیلی
نشانی اثر: اسدیه، روستای تقندیک
 
قلعه کل حسن صباح یا دژ مومن آباد در نزدیکی روستای ((تغندیک)) شهرستان درمیان قرار دارد. این قلعه با ارزش‌ترین و مهم‌ترین قلعه اسماعیلیان در منطقه تاریخی قهستان و دومین مرکز دفاعی آنها پس از قلعه الموت است. در غربی‌ترین بخش این قلعه بقایای معماری به صورت تل خاک بر فراز کوه قابل مشاهده است. این فضا به وسیله یک راهروی باریک با عرض حدود 3 متر به بخش مرکزی منتهی می‌شود. بخش مرکزی نسبت به سایر قسمت‌های قلعه سالم‌ترمانده و بقایای معماری آن قابل تشخیص است. عناصر معماری این قسمت شامل راهروها – اتاق‌ها و تالار های بزرگی است که از سنگ ساخته شده‌اند. پوشش سقف اتاق‌های این قسمت به شکل قوس جناغی است. بخش سوم در شرق قلعه قرار دارد. در این قسمت حصار خارجی قلعه و تعدادی از برجها قابل تشخیص است. در سطح قلعه تعداد زیادی ازآجرهای منقوش با نقوش حیوانی و گیاهی پراکنده است. این آجرها به شکل مربع، مستطیل و شش ضلعی هستند که حهت تزئین بخش‌های مختلف قلعه استفاده شده‌اند. در سطح قلعه قطعه سفال‌های پراکنده از نوع سفال‌های لعابدار اسلامی به رنگ‌های فیروزه‌ای، آبی، سبز، زرد و نیز سفال‌هایی با نقوش قالب زده مشاهده می‌شوند.

قلعه اسدیه
شمارة ثبت ملی: 8278   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: شهر اسدیه
 

قلعه اسدیه در مرکز شهراسدیه بنایی حکومتی بوده است. این بنا که به لحاظ نقشه و فرم ساخت با داشتن چهار برج در چهار گوشه علاوه بر عملکرد مسکونی، عملکرد دفاعی نیز داشته، از بناهای ساخته شده در دوره قاجار به شمار می‌رود. در ضلع شمالی این بنا باغ بزرگی وجود داشته که اکنون به پارک تبدیل شده است. ضلع جنوبی بنا دارای یک طبقه و ضلع شمالی دارای دو طبقه است که طبقه فوقانی با معماری اشرافی تر محل سکونت حاکم و طبقه پایین به عنوان انبار و محل سکونت خدمه استفاده می‌شده است. طبقه دوم مشرف به باغ دارای ایوانی است با پوشش مسطح و چوبی که دو ستون چهار ضلعی با سر ستون‌های تزئینی، طاق ایوان را حمل می‌کند.


قلعه مسلمانان گرسک
شمارة ثبت ملی: 9309   
قدمت: سلجوقی
نشانی اثر: یک کیلومتری شرق روستای گرسک- 50 کیلومتری طبس‌مسینا
 
این قلعه در یک کیلومتری شرق روستای گرسک از توابع بخش گزیک شهرستان درمیان بر فراز قله‌ای به نام قلعه قوچان در رشته کوه شیخ عبدالله قرار دارد. قلعه مذکور از جمله قلاع کوهستانی است که با تبعیت از شکل ناهمواری‌های کوه و با نقشه نامنظم ساخته شده و دارای بخش‌های مختلفی از جمله حصار، آّب‌انبار، برج‌ها، بند، مسیرهای ورودی، کوه آجرپزی و … است. این قلعه با مصالح سنگ و آجر و ملات گچ ساخته شده و با توجه به شواهد تاریخی – فرهنگی موجود از قلاع اسماعیلیه و مربوط به دوره سلجوقی است.

قلعه نهبنـدان
شماره ثبت ملی: 1934   
قدمت: اسلامی  
نشانی اثر: شهرستان نهبندان، خیابان قائم
قلعه نهبندان

قلعه عظیم نهبندان که از خشت و چینه ساخته شده در داخل شهر نهبندان قرارگرفته با توجه به نقشه بنا و اشیاءسفالی بدست آمده سابقه تاریخی آن به دوران قبل از اسلام یعنی دوران اشکانی و ساسانی برمی‌گردد. قلعه دردوران اسلامی تا دوران صفویه فعال بوده و در دوره صفویه بطور کامل متروک شده است وجود این قلعه صحت ادعای بعضی منابع تاریخی کـه سـابـقه شهـر نهبنـدان را بـه دوران پیـش از اسـلام می رسانند، تایید می کند.

آخرین بروز رسانی : 1392/07/22 00:46:54  تعداد مشاهده : 9642  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS