English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805471
کاربران امروز : 52
بازدید امروز : 53
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 19

 

کاروانسرا ها و آسیاب های خراسان جنوبی
     
کاروانسرای اصفاک
شماره ثبت ملی: 16475 
قدمت: قاجاریه
نشانی اثر: بشرویه، روستای اصفاک
 
کاروانسرا اصفاک بشرویه
 
سردر ورودی‌ بنا در وسط‌ ضلع‌ شمالی‌ آن‌ قرار دارد. در طرفین‌ این‌ ورودی‌ که‌ طاقی‌ با قوس‌ هلوچین‌ دارد تختگاه‌هایی‌ قرار گرفته‌اند. پس‌ از وارد شدن‌ از این‌ درب‌، با فضای‌ هشتی‌ مواجه‌ می‌شویم‌ با سقف‌ گنبدی‌ رفیع‌ و با شکوه‌ و آجرچینی‌ فوق‌العاده‌ زیبا. در طرفین‌ هشتی‌ تختگاه‌هایی‌ متعلق‌ به‌ کاروانسالار قرار دارند که‌ هر یک‌ راه‌ پله‌ای‌ رو به‌ پشت‌ بام‌ و اتاقی‌ بی‌روزنه‌ برای‌ آسودن‌ دارد. در طرفین‌ طاق ورودی‌ به‌ حیاط‌ پستوهایی‌ تعبیه‌ شده‌ است‌. حیاط‌ کاروانسرا فضایی‌ وسیع‌ و مستطیل‌ شکل‌ است‌ که‌ دور تا دور آن‌ را صفه‌ها و اتاق‌هایی‌ با ایوان‌ رو به‌ حیاط‌ تشکیل‌ می‌دهد. ایوان‌ رو به‌ ورودی‌ حیاط‌ کاملاً مشابه‌ و هم‌ اندازه‌ با ایوان‌ روبرو، عریض‌تر و مرتفع‌تر از ایوان‌های‌ مجاورش‌ خودنمایی‌ می‌کند. فضای‌ زیر این‌ ایوان‌ صفه‌ای‌ است‌ که‌ در دیوارهای‌ اطرافش‌ طاقنماها و طاقچه‌هایی‌ قرار دارد و مختص‌ پذیرایی‌ از مسافران‌ و مهمانان‌ خاص‌ است‌. در وسط‌ اضلاع‌ شرقی‌ و غربی‌ بنا، صفه‌هایی‌ با یک‌ طاق معمولی‌ (مشابه‌ طاق سایر ایوانها) و دو طاق کوچکتر در طرفین‌ مشاهده‌ می‌شود که‌ به‌ نظر می‌رسد فضاهای‌ نشیمن‌ عمومی‌ این‌ کاروانسرا است‌. (کاروانسراها با اجتماع‌ مردم‌ گوناگون‌ در آن‌ محل‌ برخورد اندیشه‌ها و تبادل‌ نظرها درباره‌ مسائل‌ اجتماعی‌ و بیان‌ خاطرات‌ و وقایع‌ و آداب‌ و رسوم‌ و مسائل‌ مذهبی‌ اقوام‌ مختلف‌ بوده‌ است‌.

کاروانسرای سرایان
شمارة ثبت ملی: 8733   
قدمت: صفوی   
نشانی اثر: داخل شهر سرایان
 
کاروانسرا سرایان
 
این کاروانسرا به شیوه دو ایوانی ساخته شده و فضاهای معماری آن عبارتند از: سردر ورودی که واقع در ضلع جنوبی است و دارای طاق جناغی با تزئینات کاربندی است. هشتی که از دو سو بـه اتـاق های فرعی و از روبـرو به صحـن، منتـهی می‌شود. حجره های متعدد که برای استراحت کاروانیان ساخته شده و دو ایوان در اضلاع شمالی و جنوبی و نیز اصطبل که در پشت ایوان و حجره های شمالی بنا، جای گرفته است. کاروانسرای سرایان از آثار دوره صفوی است و به رباط شاه عباسی معروف است.

آسبادهای نهبنـدان
شماره ثبت ملی:3459    
قدمت: قاجار    
نشانی اثر:نهبندان - خیابان تعلیم
 
آسباد نهبندان
 
شرایط دشوار طبیعی مناطق کویری و بیابانی ایران باعث شده تا مردم کویر نشین از ابتکار و خلاقیت خود استفاده کرده و با حداکثر بهره گیری از عوامل و شرایط طبیعی آنرا در اختیار خود درآوردند. آسبادهای نهبندان از جمله این خلاقیتها هستند که در اکثر مناطق جنوب خراسان بخصوص روستاهای شهرستان نهبندان دیده می‌شوند منطقه نهبندان بدلیل گسترش دامنه بادهای 120روزه سیستان تا این منطقه از این نظر امتیاز ویژه ای دارد. بیشترین تعدادآسبادها در داخل شهر نه قرار داشته است. از دیگر روستاهایی این شهرستان که دارای آسباد می باشند می توان از روستاهای چهار فرسخ، گوند، خوانشرف، میغان و.. نام برد.

آسیاب‌های بشرویه
شماره ثبت ملی: 11931، 20484، 20487، 20571 و 20576           
قدمت: قرن 9 و 10هـ. ق           
نشانی اثر:4 کیلومتری غرب بشرویه در مسیر قنات شهر
 
آسیاب بشرویه
 
آسیاب بشرویه
 
در مسیر قدیمی بشرویه به رقه که بخشی از جاده کهن این شهر به طبس بوده و مطابق با قنات کهنی که از کوه‌های رقه به سمت دشت بشرویه ساخته شده، هفت آسیاب آبی واقع شده است که سه آسیاب از این تعداد فعال می‌باشد. وجود آسیاب‌های آبی فعال، یکی از نوادر میراث فرهنگی در کشور است که مانند آن، امروزه در کم‌تر جایی از مناطق کویری دیده می‌شود و به دلایل مختلف از جمله نبوغ تکنولوژیک بشر و آمیختگی منظر و میراث طبیعی و مصنوع، استفاده از انرژی های پاک، کیفیت آرد و نان تولیدی، ظرفیت های بالایی از نظر جذب گردشگر دارا می باشد که در همین راستا و با تعریف منطقه نمونه گردشگری بشرویه در این مکان، برنامه ایجاد 5 باغ ایرانی به همراه تأمین زیرساخت های مرتبط با آن تعریف گردیده است.

آسبادهای طبس مسینا
شمارة ثبت ملی: 4661   
قدمت: قاجاریه
نشانی اثر: روستای طبس مسینا
 
آسباد طبس مسینا
 
این مجموعه در داخل شهر طبس‌‌مسینا از توابع شهرستان درمیان قرار دارد. شرایط دشوار طبیعی مناطق بیابانی و حاشیه کویر ایران باعث شده تا مردم حاشیه کویر از ابتکار و خلاقیت‌های خود استفاده کرده و با حداکثر بهره‌گیری از عوامل و شرایط طبیعی، آنرا در اختیار خود درآورند. آسبادها از جمله این خلاقیت‌ها هستند که در اکثر مناطق جنوب خراسان بخصوص مناطقی که تحت تاثیر بادهای 120 روزه سیستان هستند به چشم می‌خورند، در تعریف آسبادها می‌توان گفت آسباد یک سازه معماری است که با استفاده از انرژی باد گندم را به آدر تبدیل می‌کند. آسیادهای طبس‌مسینا در دو طبقه ساخته شده‌اند. طبقه همکف شامل فضایی محدود جهت نگهداری آرد و انباشت گندم است. که به وسیله یک رشته پلکان به طبقه فوقانی منتهی می‌شود. طبقه دوم نیز از سه جهت با دیوارهای خشت و گلی محصور شده و ضلعی که باد وارد بنا می‌شود فاقد دیوار می‌باشد. پرده‌های چوبی که به یک محور عمودی متصل هستند در اثر وزش باد به گردش در آمده و باعث چرخش محور و در انتها سنگ آسیاب می‌شوند. بنای این آسبادها با مصالح خشت و گل ساخته شده است و به دوره قاجاریه تعلق دارد.

آخرین بروز رسانی : 1392/07/22 00:45:49  تعداد مشاهده : 93695  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS