English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805456
کاربران امروز : 37
بازدید امروز : 38
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 20

 

جاذبه های گردشگری خوسف (دیار گل های نرگس)
     

 

شهر خوسف در 36 کیلومترى یا به عبارتی 42 هزار گزی غرب بیرجند در حاشیه کویر قرار گرفته است. شهرستان خوسف از شمال به سرایان، از خاور به بیرجند، از جنوب به نهبندان و از مغرب به شهرستان طبس محدود مى‏شود. این شهر در 53 درجه و 53 دقیقه طول جغرافیایی و 32 درجه و 46 دقیقه عرض جغرافیایی و ارتفاع آن از سطح دریا1300 متر مى‏باشد.
پیشینه تاریخی
از نظر تاریخى خوسف از کهن‏ترین مناطق استان محسوب مى‏شود. اشعار حکیم نزارى و کتیبه­های کال جنگال، سنگ نگاره لاخ مزار و کتیبه‏هاى پهلوى در دره‏اى به‏نام «استاد تنگل» جملگى حکایت از قدمت چند هزار ساله منطقه دارد، ضمناً کشف سنگ نگاره ثابتمى‏کند که گذرگاه اصلى خراسان و قهستان به سوى کرمان و جنوب ایران از درون دره‏هاى جنوب شرقى بیرجند به ویژه«دره اِستاد» بوده و کوه باغران و روستاهاى نوفرست، کوچ، کاهین و چنشت برکناره این دره قرار گرفته بودند.
مسجد جامع خوسف
شماره ثبت ملی: 1956   
قدمت: تیموری- صفویه  
نشانی اثر: شهر خوسف
 

مسجد جامع خوسف به عنوان یکی از بارزترین آثار تاریخی موجود در بافت تاریخی این شهر در حاشیه خیابان اصلی شهر و در جبهه جنوبی آن قرار دارد. در سمت غرب مسجد حسینیه صاحب الزمانی در سمت مشرق کوچه و در سمت جنوب آن بنای تاریخی موقوفه میرزا جعفر قرار گرفته است. بنا دارای دو ورودی است که یکی در ضلع شمال شرقی و دیگری در ضلع شمال غربی واقع شده است. مهمترین عناصر معماری بنا شامل ورودی‌ها، صحن، شبستان تابستانی، شبستان‌های ملاعلی اکبر، شبستان عبدالخالق و قسمت‌های نوساز مسجد می‌باشد. جبهه شمال شرقی بنا که ورودی اصلی بنا در آن قرار دارد به طور کامل در سال 1405 ه. ق بازسازی شده است و از لحاظ تاریخی ارزشی ندارد اما شبستان‌های جبهه جنوب غربی بنا یعنی شبستان تابستانی و شبستان‌های ملاعلی اکبر و عبدالخالق بخش‌های تاریخی بنا به حساب می‌آیند. شبستان‌ها دارای ستون‌های قطور چهار ضلعی می‌باشند که پوشش آنها به صورت گنبدهای چهار ترک و به کمک طاق‌های جناغی بر روی ستونها استوار شده است. شبستان عبدالخالق که قدیمی‌تر از شبستان ملاعلی اکبر است، دارای شش ستون و دوازده گنبد است. شبستان ملاعلی اکبر که درسال 1237 ه. ق تعمیر شده دارای نه ستون و شانزده گنبد است. شبستان تابستانی نیز دارای چهار ستون و هشت گنبد می‌باشد. نقشه و سبک معماری این شبستان‌ها همه مشابه هم هستند و تنها تفاوت‌های جزئی در ابعاد و اندازه‌ها مشاهده می‌شود، مساحت کل بنا 3600 متر مربع می‌باشد که 900 متر مربع آن را صحن فرا گرفته و اطراف صحن با طاقنماهایی به صورت جناغی تزئین شده است.


آرامگاه ابن حسام خوسفی
شماره ثبت ملی: 2059   
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: 35 کیلومتری بیرجند- داخل شهر خوسف
 
آرامگاه مقبره ابن حسام خوسفی
 
آرامگاه شاعر برجسته ابن حسام با فرم کلی هشت ضلعی با گنبدی شبیه کلاه فرنگی که در اصل نورگیر مقبره محسوب می‌گردد احداث شده است. مسیر دسترسی به آرامگاه در پای تپه از طریق یک رشته پلکان صورت می‌گیرد که بازدید کننده را به کناره مقبره هدایت می‌نماید. فضای ورودی آرامگاه دارای پلکان است که در نمای جنوبی ساختمان قرار گرفته است و به لحاظ فرم مانند پیش طاقی است که سقف آن دارای فرم قوسی شکل به صورت سه بخشی کند می‌باشد. در نمای خارجی مقبره در سه طرف، نورگیر یا پنجره کار گذاشته شده است که نور فضای داخلی بنا را بوجود آورده است که فرم کلی بنا از این طاقنماها که بصورت پیش طاق‌های عریض و تقریبا عمیق ساخته شده‌اند نشات می‌گیرد.

سنگ‌نگاره کال‌جنگال
شماره ثبت ملی:2532    
قدمت: تاریخی
نشانی اثر: 35 ک. م جنوب غربی بیرجند- 10 ک. م جنوب شرق خوسف
 
سنگ نگاره کال جنگال خوسف
 
سنگ نگاره کال جنگال خوسف
 
مجموعه سنگ‌نگاره‌های کال جنگال در طول دره‌ای به همین نام در رشته کوه باقران، در فاصله 35 کیلومتری جنوب غرب بیرجند در نزدیکی روستای زمان‌آباد از توابع بخش مرکزی بیرجند قرار دارد. این سنگ‌نگاره‌ها شامل یازده کتیبه و دو تصویر بوده که هم‌اکنون تنها هفت مورد از کتیبه‌ها باقی مانده است. تصاویر و کتیبه‌ها به صورت پراکنده بر روی صخره‌ها هک شده‌اند. بعضی کتیبه‌ها تنها شامل یک سطر و بعضی از چند سطر تشکیل شده‌اند. در این مجموعه، دو سنگ‌نگاره (نگارکند) وجود دارد که یکی نیم تنه یک مرد و دیگری صحنه جدال یک مرد با شیر را نشان می‌دهد. با توجه به نحوه آرایش صورت، موها و نوع لباس می‌توان گفت مجموعه کتیبه‌ها و نگارکندهای کال جنگال متعلق به دوره اشکانی است.

منطقه آرک و کرنگ
منطقه آرک و کرنگ در 52 کیلومتری غرب بیرجند و 17 کیلومتری شمال شهر خوسف واقع شده است. کوهستانی بودن منطقه، منابع آب نسبتا فراوان ، دره ها و چشم اندازهای زیبا همراه با پوشش گیاهی از تنک تا متراکم از منابع با ارزش این منطقه محسوب می گردند.
آرک و کرنگ خوسف

 
نیزار خور

نیزار خور در۱۰۰ کیلومتری بیرجند و ۳۵ کیلومتری روستای خور واقع شده است. دارای رودخانه ای است با وسعت ۵ هکتار دارای پوشش گیاهی دائمی گز بوده همراه با آب شور و عمق متوسط ۲۵ سانتیمتر و زیستگاه مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و منبع تامین علوفه و آب برای دامداران محلی است. نیزار دارای نمای زیبایی است که چشم هر بیننده ای را در دل کویر به خود جلب می کند.

نی زار نیزار خور خوسف

نی زار نیزار خور خوسف

 

نمایی زیبا از  روستای خور را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

خور خوسف


آخرین بروز رسانی : 1392/07/10 07:35:48  تعداد مشاهده : 93452  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS