English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805450
کاربران امروز : 31
بازدید امروز : 32
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 14

 

جاذبه های گردشگری سربیشه (دیار روستاهای تاریخی)
     

شهرستان سربیشه به مرکزیت شهر سربیشه با مساحتی معادل 8251 کیلومتر مربع در شرق ایران، حاشیه شمال شرقی دشت لوت و در جنوب شرقی شهرستان بیرجند و در محور بین المللی بیرجند- زاهدان واقع گردیده است که از شمال و غرب به شهرستان بیرجند و از جنوب به شهرستان نهبندان و از شرق به کشور افغانستان محدود بوده و طول مرز مشترک آن با کشور افغانستان حدود 110 کیلومتر می‌باشد. شهر سربیشه در فاصله 66 کیلومتری بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی واقع گردیده است.
 
پیشینه تاریـخی
در کتابهای تاریخی بهارستان، نزهه القلوب و معجم البلدان از سربیشه و مومن آباد و نهارجان اسم برده شده است و مساجد و آثار کهنه شهر مورد توجه سیاحان قرار گرفته است. به نقل از مرحوم آیت ا.. آیتی در کتاب بهارستان سربیشه شهری است قدیمی که قبل از اسلام مردم آن زرتشتی بوده اند و در کتاب نزهه القلوب اثر حمدا.. مستوفی از آن یاد شده است وی در این کتاب می گوید ابوبکر علی ابن الحسن قهستانی ممدوح فرخی سیستانی از این شهر بوده که در شمار علما و ادبای عصر سلطان محمود غزنوی به حساب می آمده است. در وجه تسمیه شهر سربیشه گفته شده است چون زمین قسمت جنوب شهر، آبخیز و سرسبز بوده و شهر در مدخل این محل قرار داشته است به آن سربیشه گفته اند اقوال دیگری نیز گفته شده از قبیل سرد بیشه که بدلیل سردی هوا به این نام معروف بوده و به مرور زمان حرف ‹‹د›› حذف شده است.
باغ و عمارت مود (قلعه باغ مود)
شمارة ثبت ملی: 3462   
قدمت: زندیـه – قاجار   
نشانی: شهر مود
 
سربیشه باغ و عمارت مود قلعه باغ مود
 

قلعه باغ مود در فاصله 30 کیلومتری بیرجند و در شهر مود واقع شده است. حصار این باغ دارای 20 برج مدور با فواصل مشخص از یکدیگر است. علاوه بر این برجها یک خندق به عرض تقریباً 10 متر دور تا دور حصار حفر شده که دفاع از قلعه را آسانتر می نموده است. در داخل قلعه بقایایی از یک بنای قدیمی که عمارتی تشریفاتی بوده بر جای مانده و شامل چند ایوان، بقایای یک هشتی، راهروها و اتاق ها است. بر روی دیوار ها و طاقنماهای ایوان عمارت تزئینات بسیار هنرمندانه نقاشی روی گچ با نقوش اسلیمی و گل و بوته و نقش پرندگان دیده می شود. عمارت اصلی در شمال باغ و در دو طبقه ساخته شده و طبقه همکف آن با تعدادی اتاق و راهرو به عنوان فضاهای خدماتی و انبار استفاده می شده و هیچگونه تزیینی ندارد. در طبقه اول بنا تالار آینه با تزیینات گچبری شامل نقش سردیس حیوانات، گل و گیاه و اسلیمی های مختلف دیده می‌شود. با توجه به وجود تالار آیینه و همچنین اتاق بزرگ دیگری در سمت شرقی ساختمان که دارای تزئینات گچی برجسته ای می باشد می توان دریافت که این بخش مخصوص پذیرایی از میهمانان و محلی برای زندگی حاکم و خانواده اش بوده است. حوضخانه و بناهای وابسته به آن در شرق و یک حمام و تعدادی اتاق که به عنـوان سکونت و انبار استفاده می شـده است در ضلـع جنـوبی مجموعه قرار دارد. این مجموعه گنجینه ای ارزشمند از تزئینات وابسته به معماری را در خود جای داده است.


قلعه برکوه
شمارة ثبت ملی: 17062
قدمت: صفویه-قاجاریه   
نشانی اثر: سربیشه، داخل روستای برکوه
 
سربیشه قلعه برکوه سربیشه
 

در حاشیه روستای برکوه در جنوب سربیشه، قلعه ای خشت و گلی با پلان چهار گوش و برجهایی در اطراف و حصار خارجی دیده می شود. فضاهای داخلی قلعه شامل اطاقهای متعدد به همراه حیاط مرکزی، راهرو ها و فضاهای ارتباطی بوده که بخش اعظم آن تخریب شده است. این قلعه در زمینی هموار ساخته شده وازنوع قلعه های بیابانی بانقشه چهار ضلعی است. مهمترین عناصر معماری این بنا باروی اصلی به صورت چهار دیوار قطور وبلند وبرجهایی با پلان مدور ودر دویا سه طبقه در گوشه ها ومیانه باروها است. سایر عناصر وسازه های معماری بنا شامل فضاهای داخلی قلعه است که عبارتند از راهروهای ارتباطی اطاقهای متعدد وبا کاربریهای گوناگون وصحن. در این قلعه نیز مانند سایر قلعه های مشابه از مصالح رایج ودر دسترس درمنطقه که همان سنگ در پایه دیوارها وبرجها و خشت وگل در سایر قسمتها است استفاده شده است. این قلعه نیز با توجه به شباهت با سایر قلعه های گلی روستایی از بناهای دفاعی دوران صفویه تا قاجار به شمار می رود.


خانه یاوری
شمارة ثبت ملی: 3680   
قدمت: قاجاریه-پهلوی   
نشانی اثر: شهر سربیشه
 
سربیشه خانه یاوری سربیشه
 
این خانه در داخل شهر سربیشه درمیان اراضی کشاورزی بر فراز تپه‌ای بلند و در جوار بقایای قلعه کهنه سربیشه قرار گرفته مهمترین عناصر معماری آن عبارتند از سردرورودی، هشتی، دالان ارتباطی، حیاط مرکزی یا میانسرا، ایوانها، اتاق‌های متعدد، مطبخ و انبار. ایوانها در اضلاع شمالی و جنوبی بنا قرار دارند. در داخل مطبخ هنوز عناصری نظیر اجاق، تنور و هیزم خانه وجود دارد و پوشش سقف از نوع گنبدی است. در کنار مطبخ پستویی وجود دارد که هنوز کندوک‌های مخصوص ذخیره آذوقه و غلات (خمره‌های بزرگ گلی) در آن به چشم می‌خورد. این فضا با تکنیک طاق و تویزه پوشش شده است. از مهمترین عناصر تزئینی این اثر می‌توان به تزئینات هندسی آجری در نمای ورودی، رخبام‌های حیاط و همچنین نقاشی‌های دیوار در اتاق‌های ضلع جنوبی بنا اشاره نمود. با توجه به شواهد معماری موجود، این اثر مربوط به دوره قاجاریه و اوایل پهلوی است.

مسجد جامع پخت
شمارة ثبت ملی: 4483   
قدمت: زندیه    
نشانی اثر: شهرستان سربیشه، روستای پخت
 

این مسجد در داخل روستای پخت در فاصله حدود 10 کیلومتری غرب سربیشه قرار دارد. مهمترین عناصر معماری آن عبارتند از سر در ورودی، دالان، صحن مرکزی و شبستان، سر در ورودی دارای طاق جناغی است که عرض دهانه آن 310 سانتیمتر است و پوشش سقف آن از نوع گنبد های کم خیز است. مسیر قنات از داخل صحن مسجد عبور می کند. ورودی شبستان در ضلع جنوب شرقی حیاط قرار دارد و بالای در ورودی کتیبه ای گچی وجود دارد که در آن به نام بانی مسجد یـعنی امیـر محمـد خان خزیـمه و تاریـخ ساخت مسجد (1191 هـ. ق) اشاره شده است.


غار چنشت
شمارة ثبت ملی: 17076  
قدمت: قرن 5تا9 ه. ق    
نشانی اثر: شهرستان سربیشه، روستای چنشت
 
سربیشه غار چنشت
 
سربیشه غار چنشت

غار چنشت در ارتفاعات شمال روستای چنشت از توابع شهرستان سر بیشه قرار دارد. این غار حدود 60 متر طول دارد و بر اثر عوامل درونی زمین و وقوع زلزله ایجاد شده. عبور از قسمت های مختلف آن گاه به سختی امکان پذیر است و فضاهایی نیز وجود دارد که ارتفاع آنها به بیش از 10 متر می رسد. در دهانه ورودی غار آثار یک سازه آجری وجود دارد که شامل دو دیوار در طرفین دهانه است. آثار موجود در داخل غار شامل چوب، پارچه و استخوانهای در هم شکسته انسان است که این آثار مربوط به قرون پنجم تا نهم ه. ق است.


غار چهل چاه
شمارة ثبت ملی: 17075  
قدمت: سلجوقی
نشانی اثر: شهرستان سربیشه، روستای چنشت
 
سربیشه غار چهل چاه
 
در صخره های مرتفع شمال روستای چنشت در فاصله 200متری غرب غار چنشت، غاری وجود دارد که به لحاظ ارزش های تاریخی، باستان شناسی و نیز انسان شناسی اهمیت دارد. دهانه غار رو به جنوب واقع شده و حدود 80 سانتیمتر ارتفاع و یک و نیم متر عرض دارد. بیشتر طول مسیر غار از دهلیز های تنگ و پر پیچ و خم می گذرد که عبور از انها با دشواری ممکن است. طول مسیر غار اجسادی متعلق به افراد بزرگ سال و خردسال وجود دارد که برخی از آنها توسط بازدید کنندگان مضطرب شده اند. بر روی برخی از این اجساد بقایای لباس هایشان و همچنین بقایای پوست و مویشان هنوز به چشم می خورد. با توجه به شرایط طبیعی این غار احتمالا از آن بعنوان پناهگاه موقت استفاده می شده و به احتمال فراوان این اجساد متعلق به گروهی از علویان است که با حکومت عباسی به مخالفت پرداخته و به این غار پناهنده شده اند. با توجه به این موضوع، تاریخی که برای این آثار پیشنهاد شده قرن پنچم هجری قمری است.

آخرین بروز رسانی : 1392/07/22 00:43:25  تعداد مشاهده : 93721  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS