English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805478
کاربران امروز : 59
بازدید امروز : 60
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 15

 

جاذبه های گردشگری سرایان (سرزمین آب انبارها)
     

سرایان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی است که حدود هفت هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهرستان از شمال به بخش کاخک گناباد و از شمال شرقی با بخش خضری دشت بیاض قاین و از شرق با شهرستان قاین، از جنوب به بخش خوسف شهرستان بیرجند و از غرب با فردوس همسایه است. سرایان از لحاظ مختصات جغرافیایی در 58درجه و 31 دقیقه طول جغرافیایی و 33 درجه و 51 دقیقه عرض جغرافیایی قرار گرفته است.
 
پیشینه تاریـخی
آنچه از بررسی های باستان شناسی منطقه بدست آمده حاکی از آن است که سابقه استقرار جوامع پیش از تاریخ در حوالی آیسک به هزاره های چهارم و سوم پیش از میلاد می رسد. همچنین سابقه ی تاریخی سرایان به دوران قبل از اسلام بر می گردد. سد تاریخی (زو) از یادگارهای باقی مانده از این دوران است. در دوره اسلامی، این منطقه بخشی از ایالت قهستان بوده که در همان نخستین سالهای حمله اعراب به تصرف سپاه اسلام در آمد. ابن اثیر در ذیل وقایع سال 31 هجری از احنف بن قیس یاد می کند که از راه طبس وارد خراسان شد. در منابع جغرافیایی قرون اولیه اسلامی، اسمی از سرایان به میان نیامده اما بررسی های باستان شناسی منطقه وجود تپه ها و محوطه های مربوط به دوره سلجوقی را در این شهرستان تأیید می کند و با عنایت به بالا گرفتن نهضت اسماعیلیان در این دوره و در اختیار گرفتن قلعه های قهستان و از جمله قلعه قلاع سرایان می توان گفت که این منطقه در دوره سلجوقی یعنی قرن پنجم و ششم هجری از رونق و آبادانی برخوردار بوده است. خصوصاً اینکه تپه های مربوط به دوره سلجوقی شهرستان سرایان تا این تاریخ در محدوده خراسان جنوبی از آثار شاخص و منحصر به فرد می باشند. در بررسی باستان شناسی شهرستان سرایان که از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی صورت گرفته در مجموع 54 اثر تاریخی شامل: بنا، محوطه، غار، تپه‌های تاریخی و درختان کهنسال در این شهرستان شناسایی شده که قدمت آثار مذکور در محدوده‌ای زمانی از دوران تاریخی (قبل از اسلام) تا قاجاریه را در بر می گیرد.
مسجد جامع سرایان
شماره ثبت ملی: 8734   
قدمت: صفویه   
نشانی اثر: داخل شهر سرایان
 
سرایان مسجد جامع سرایان
 
سرایان مسجد جامع سرایان

شهر سرایان در فاصله 160 کیلومتری شمال غربی بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی واقع شده است در شهر سرایان تعدادی آثار تاریخی شامل کاروانسرا، مسجد، حسینیه و آب انبار وجود دارد که ویژگی بارز شهرستان سرایان داشتن آب انبارهای زیاد و فعال است. مسجد جامع سرایان بر اساس پژوهش های انجام شده مربوط به دوره صفویه می باشد که دارای یک ایوان به ارتفاع 13 متر و دو شبستان در مجاورت ایوان است. حیاط مسجد توسط جداره ای با طاقنماهای با عمق کم محصور شده که این جداره را مربوط به دوره قاجاریه می دانند. محراب زیبای مسجد بوسیله گچبری با سوره فاتحه تزئین شده همچنین داخل محراب در قسمت طاق آن بوسیله مقرنس تزئین شده است. در بالای محراب و در سقف ایوان مقرنس های بسیار زیبایی به چشم می خورد که چهره ایوان را به گونه ای دلپذیر و زیبا نموده است. در نمای بیرونی ایوان تزئینات آجری خفته راسته مشاهده می شود همچنین در شبستان غربی بنا تزئینات رسمی بندی زیبایی درگوشه های آن وجود دارد.


مسجد جامع سه قلعه
شماره ثبت ملی: 16469
قدمت: صفویه   
نشانی اثر: بافت قدیمی شهر سه قلعه سرایان
 
سرایان مسجد جامع سه قلعه
 
این بنا در داخل محدوده بافت قدیمی شهر سه قلعه قرار گرفته و به عنوان شاخص ترین بنای تاریخی شهر، از فواصل دور کاملاً قابل تشخیص است. بنا شامل ایوان و شبستان است و سایر قسمتهای آن دچار تغییرات فراوان شده اند. ایوان بنا در ضلع جنوب غرب صحن واقع شده و دارای طاقی جناغی است. عرض ایوان 5 متر و عمق آن 2/9 متر است.
ایوان با کمک سه تویزه هرکدام با عرض یک متر و گنبدهایی مسقف شده است. انتهای ایوان، محراب بنا قرار دارد که با کاربندی های گچی تزئین شده است. شبستان بنا با یک ستون چهارضلعی و با ابعاد 1×3/1 متر و با کمک تویزه هایی که یک پایه آن بر روی ستون مرکزی و پایه های دیگر آنها بر روی مرزهای دیوارها استوار شده و سپس این گنبدهای چهارترک مسقف شده است. این بنا فاقد سنگ لوح یا سندی است که دارای تاریخ ساخت باشد. اما با توجه به شباهتهایی که با بعضی از مسجد دیگر متعلق به دوران صفوی دارد تاریخ این بنا نیز به احتمال به دوران صفوی تعلق دارد که در دوره های بعد به خصوص قاجار تغییراتی در آن صورت گرفته است. این بنا مهمترین وشاخص ترین بنای تاریخی شهر سه قلعه است و پس از مسجد جامع سرایان بزرگترین وشاخص ترین مسجد تاریخی این شهرستان محسوب میشود.

کاروانسرای سرایان
شمارة ثبت ملی: 8733   
قدمت: صفوی   
نشانی اثر: داخل شهر سرایان
 
سرایان کاروانسرای سرایان
 

این کاروانسرا به شیوه دو ایوانی ساخته شده و فضاهای معماری آن عبارتند از: سردر ورودی که واقع در ضلع جنوبی است و دارای طاق جناغی با تزئینات کاربندی است. هشتی که از دو سو بـه اتـاق های فرعی و از روبـرو به صحـن، منتـهی می‌شود. حجره های متعدد که برای استراحت کاروانیان ساخته شده و دو ایوان در اضلاع شمالی و جنوبی و نیز اصطبل که در پشت ایوان و حجره های شمالی بنا، جای گرفته است. کاروانسرای سرایان از آثار دوره صفوی است و به رباط شاه عباسی معروف است.


آب انبار کاروان سرا
شمارة ثبت ملی:8736    
قدمت: صفوی   
نشانی اثر: داخل شهر سرایان
 
سرایان آب انبار کاروان سرا سرایان
 
این آب انبار به همراه کاروانسرا، حمام و بازار، یک مجموعه فرهنگی را تشکیل می دهند. عناصر معماری بنا شامل سر در ورودی، پلکان، پاشیر و مخزن است. سر در ورودی دارای طاق جناغی و تزئینات رسمی بندی است. پوشش پلکان به شیوه آهنگ اجرا شده و پس از آن فضای پا شیر و مخزن قرار دارد. این بنا مربوط به دوره صفویه است و عمده ترین مصالح مورد استفاده در آن آجر، ملات گچ و ساروج می باشد.

بازار میثم
شماره ثبت ملی: 29323
قدمت: صفویه تا پهلوی     
نشانی اثر: داخل شهر سرایان
 
سرایان بازار میثم سرایان
 
مجموعه بازار شامل هجده دربند مغازه یا گارگاه است که تاریخی از دوره صفوی، قاجار تا پهلوی را در بر دارد. از آنجا که بناهای پیرامون شامل (حمام، آب انبار و کاروانسرا) همگی مربوط به دوره صفوی هستند طبعا بازار در طی همین دوران شکل گرفته است. بخشهایی از بازار هنوز اصالتهای معماری صفوی را در خود حفظ کرده است. با این حال مجموعه بازار تاریخی از صفوی تا قاجار و پهلوی دارد. نام امروزی بازار:بازار میثم: است که در نامگذاری های دوره جدید صورت گرفته است از آنجا که بخشی از بازار به کارگاههای آهنگری اختصاص داشته به نام بازار آهنگران هم خوانده شده است.

مقبـره توران شاه
شمارة ثبت ملی: 15286
قدمت: قرن 9 ه. ق        
نشانی اثر: داخل شهر سرایان
 
سرایان مقبره توران شاه سرایان
 
این بنا در حاشیه جنوبی شهر سرایان و در داخل قبرستان قدیمی واقع شده. بنا د ارای نقشه هشت ضلعی است که ورودی آن در ضلع شمال شرقی قرار گرفته است. ورودی دارای طاقی جناغی با عرض 4/3و عمق 3/8 می باشد، پس از سر در ورودی بلافاصله فضای داخلی آرمگاه یا گنبد خانه قرار دارد. این فضا نیز دارای نقشه هشت ضلعی بوده و هر ضلع آن دارای طاقی با قوس جناغی است گنبد بنا به شیوه عرقچین و با کمک فیل پوشهای کوچکی که فضای هشت ضلعی را به دایره نزدیک کرده اند، ساخته شده است.

غاراژدها (بتون)

 
سرایان غار اژدرها بتون سرایان

درمحدوده شهرستان سرایان و در فاصله ٨ کیلومتری شرق روستای چرمه واقع شده است. این غارکه یکی ازآثار طبیعی ملی پیشنهادی میباشد ازعجایب طبیعی و نمونه نادری ازغارهای جهان است. غار اژدها ازنوع آهکی می باشد. غاراژدها از بسیاری جهات به خصوص به علت وجود گذرگاههای ممتد و حوضچه های موجود یکی از زیباترین جلوه های طبیعی ایران و پدیده منحصربه فرد در نوع خوداست که فقط در محدودی از غارهای ایران وجهان مثل غارعلیصدرهمدان و غار مولیسدر فرانسه چنین زیباییهای خیره کننده ای وجود دارد.


آخرین بروز رسانی : 1392/07/22 00:43:03  تعداد مشاهده : 93515  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS