English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805468
کاربران امروز : 49
بازدید امروز : 50
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 20

 

جاذبه های گردشگری بشرویه (شهری 1400 ساله)
     

شهر بُشرویه، در موقعیت جغرافیایی شرق کشور، در شمال غرب استان خراسان جنوبی و در 57 درجه تا 57 درجه و 59 دقیقه طول جغرافیائی از نصف‌ النهار مبدا و 33 درجه و 31 دقیقه تا 34 درجه و 54 دقیقه عرض جغرافیائی از خط استوا و در لبه کویر در ارتفاع 880 متری از سطح دریا قرار گرفته است. بشرویه از جانب شمال با بجستان و از سمت غرب با طبس و از جنوب با روستای دیهوک و از سمت شرق با فردوس مجاورت دارد.
پیشینه تاریـخی
منطقه بشرویه از نظر تاریخی قدمت بسیاری دارد. بر اساس شواهد و بناهای موجود(وجود قلعه دختر و ترناو) می توان گفت قدمت بشرویه به قبل از اسلام بر می گردد. در قرن پنجم هجری ناصر خسرو هنگام عبور از این منطقه در دهستان رقه توقف کرده و از آبهای روان، زراعت، باغ ها و بارو، مسجد آدینه و.. سخن رانده است. شالوده شهری بشرویه، نشان می دهد که این شهر، از ابتدای گسترش آن در دوره تیموری با رشدی نسبتا سریع به عنوان یک شهر مطرح شده است. مهم ترین سند کالبدی مدنیت بشرویه از همان دوران کهن، وجود میدان تقریبا مستطیل شکل آن در مرکز شهر و در میانه راسته اصلی بازار قدیم بشرویه بوده است و در طول دوران دچار تغییرات زیاد شده است. معابر بشرویه در مسیر قنات هایی که از سمت کوه های رقه در جریان است، شکل گرفته و مهم ترین معبر قدیمی بافت، کوچه حسینیه رباطی و راسته بازار اصلی بشرویه بوده است که پس از عبور از میدان اصلی شهر، در جهت غرب ادامه یافته و از شهر خارج می شده است. شهر قدیم بشرویه، چهار محله اصلی دارد: میانده، پایین محله، مقری و سرپل. در این بافت که با خانه های خشت و گلی بادگیر های مختلف یکی از وسیع ترین بافت های تاریخی در خراسان جنوبی است، معماری نفیس تیموری و صفوی در بومی ترین شکل های خود مشاهده می شود که ویژگی اساسی اش، علاوه بر سالم بودن، تداوم و نفوذ آن در مناطق پیرامونی است. به گونه ای که کامل ترین سیر تحول معماری مسکونی در این خانه های قدیمی قابل مشاهده است.

بافت تاریخی بشرویه
شماره ثبت ملی: 7836     
قدمت:صفویه تا قاجاریه
نشانی: داخل بافت قدیم شهر بشرویه
 
بشرویه بافت تاریخی بشرویه
 
بافت تاریخی بشرویه، یکی از معدود بافت‌های خشتی ثبت و حفاظت شده استان می‌باشد که با خانه‌های خشت و گلی و بادگیرهای مختلف، سندی مهم و ارزشمند از معماری دوره تیموری و صفوی را بومی‌ترین شکل‌های خود و به صورت انبوه خانه‌های چهار صفه کوچک و بزرگ به نمایش می‌گذارد و ویژگی اساسی آن، علاوه بر سالم بودن، تداوم و نفوذ آن در پیرامون شهر قدیم است.
این بافت از چهار ربع اصلی تشکیل شده است که میانده، مهمترین و پر رونق ترین مرکز محله آن می‌باشد که علاوه بر ابنیه مهم از دوران صفوی مانند مسجد میانده، حسینیه حاج علی اشرف، مدرسه علمیه و آب انبار میانده، از انبوه خانه‌های سنتی کوچک و بزرگ تشکیل گردیده که خانه‌های پناهی، خانه ملاعبدالله (موزه خصوص بشرویه)، خانه‌های مستوفی و.. از جمله آن هستند. باغ خان نیز از دیگر ابنیه بسیار ارزشمند و مهم بشرویه است که توسط شهرداری بشرویه مرمت گردیده و جهت استفاده های فرهنگی در حال احیا می‌باشد.

خانه مستوفی
شماره ثبت ملی: 11620
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: بشرویه- خیابان ملا عبدالله تونی بشروی، کوچه مستوفی
 
بشرویه خانه مستوفی بشرویه بادگیر
 
این خانه که در غرب محله میانده واقع شده، متعلق به اوایل دوره قاجاریه و دارای ایوان های مجلل و ستون دار می باشد. سر در اتاق ها و راهرو ها را در حیاط، نوعی رسمی بندی که به آن قاشقی نیز می گویند، تزیین کرده است. آنچه این خانه‌ها را از سایر خانه ها متمایز کرده، سه بادگیر مرتفع و متوالی می باشد. بر دهانه هر یک از چشمه های بادگیر ها نقوشی با گچ ساخته شده است. مجاور این خانه، یک ساباط ارزشمند وجود دارد که نام خود را از خانه مستوفی گرفته است.
آسیاب‌های بشرویه
شماره ثبت ملی: 11931، 20484، 20487، 20571 و 20576           
قدمت: قرن 9 و 10هـ. ق           
نشانی اثر:4 کیلومتری غرب بشرویه در مسیر قنات شهر
 
بشرویه آسیاب بشرویه
 
بشرویه آسیاب بشرویه
 
در مسیر قدیمی بشرویه به رقه که بخشی از جاده کهن این شهر به طبس بوده و مطابق با قنات کهنی که از کوه‌های رقه به سمت دشت بشرویه ساخته شده، هفت آسیاب آبی واقع شده است که سه آسیاب از این تعداد فعال می‌باشد. وجود آسیاب‌های آبی فعال، یکی از نوادر میراث فرهنگی در کشور است که مانند آن، امروزه در کم‌تر جایی از مناطق کویری دیده می‌شود و به دلایل مختلف از جمله نبوغ تکنولوژیک بشر و آمیختگی منظر و میراث طبیعی و مصنوع، استفاده از انرژی های پاک، کیفیت آرد و نان تولیدی، ظرفیت های بالایی از نظر جذب گردشگر دارا می باشد که در همین راستا و با تعریف منطقه نمونه گردشگری بشرویه در این مکان، برنامه ایجاد 5 باغ ایرانی به همراه تأمین زیرساخت های مرتبط با آن تعریف گردیده است.

خانه ملاعبد ا.. تونی بشروی (موزه مردم‌شناسی)
شماره ثبت ملی: 16349 
قدمت: صفویه  
نشانی اثر: بشرویه- محله میانده، جنب حسینیه حاج علی اشرف

موقعیت این خانه در انتهای کوچه جنب حسینیه حاج علی اشرف بوده و از خانه‌های چهار صفه دوره صفویه است و دارای مطبخ، اتاق زمستانی و اتاق بادگیر می‌باشد. گفته می شود که این خانه با معماری اصلی خود، زادگاه یکی از عالمان بزرگ ایران در دوره صفوی به نام ملاعبدالله تونی بشروی بوده ‌است. این خانه هم‌اکنون توسط یکی از فرهیختگان شهر بشرویه خریداری و تبدیل به یکی از غنی‌ترین موزه‌های استان شده ‌است.
باغ خان (خانه شیبانی)
شماره ثبت ملی: 17431
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: بشرویه- خ ملا عبداله تونی بشروی 10
 
این بنا در خیابان ملاعبدا.. تونی بشروی و در کوچه ملاسعدی واقع شده و متعلق به امیر حسن‌خان طبسی بوده و به دلیل حیاط بزرگ دارای باغچه‌های وسیع، در قیاس با خانه‌های کوچک پیمون بشرویه، به باغِ خان مشهور گردیده است. حوض‌خانه این مجموعه دارای تزئینات زیبای گچبری و رسمی‌بندی استادانه ای در آسمانه (سقف) خود می‌باشد. باغ خان توسط شهرداری بشرویه مرمت گردیده و جهت استفاده های فرهنگی در حال احیا می باشد.
قلعه دختر بشرویه
قدمت: ساسانی و سلجوقی          
نشانی اثر: 12 کیلومتری غرب بشرویه و در مجاورت قنات بشرویه
 
بشرویه قلعه دختر بشرویه
 
بشرویه قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر در فاصله 12 کیلومتری غرب بشرویه و در مجاورت قنات بشرویه و آسیاب تاریخی دهنه و بر بالای کوهی مرتفع قرار دارد که از سه طرف مشرف بر پرتگاه تقریبا غیر قابل عبوری است و فقط از سمت جنوبی آن راه برای صعود وجود دارد. این قلعه دارای فضاهای متعدد از جمله دالان های عریض و مسقف، برج های مدور دیده بانی، تالار ها و اتاق های وسیع و آب انبار ها است و یکی از سالم تـرین قلعـه های استـان است. مصالح اصلی این قلعه سنگ های ساده سالم و تراشیده شده و ملات گچی مخصوصی بوده است. با توجه به نام این قلعه احتمالاً بنیان اصلی این اثر مربوط به دوره ساسانی است ولی در دوره اسلامی نیز مورد استفاده بوده است.
کاروانسرای اصفاک
شماره ثبت ملی: 16475 
قدمت: قاجاریه
نشانی اثر: بشرویه، روستای اصفاک
 
بشرویه کاروانسرای اصفاک بشرویه
 
سردر ورودی‌ بنا در وسط‌ ضلع‌ شمالی‌ آن‌ قرار دارد. در طرفین‌ این‌ ورودی‌ که‌ طاقی‌ با قوس‌ هلوچین‌ دارد تختگاه‌هایی‌ قرار گرفته‌اند. پس‌ از وارد شدن‌ از این‌ درب‌، با فضای‌ هشتی‌ مواجه‌ می‌شویم‌ با سقف‌ گنبدی‌ رفیع‌ و با شکوه‌ و آجرچینی‌ فوق‌العاده‌ زیبا. در طرفین‌ هشتی‌ تختگاه‌هایی‌ متعلق‌ به‌ کاروانسالار قرار دارند که‌ هر یک‌ راه‌ پله‌ای‌ رو به‌ پشت‌ بام‌ و اتاقی‌ بی‌روزنه‌ برای‌ آسودن‌ دارد. در طرفین‌ طاق ورودی‌ به‌ حیاط‌ پستوهایی‌ تعبیه‌ شده‌ است‌. حیاط‌ کاروانسرا فضایی‌ وسیع‌ و مستطیل‌ شکل‌ است‌ که‌ دور تا دور آن‌ را صفه‌ها و اتاق‌هایی‌ با ایوان‌ رو به‌ حیاط‌ تشکیل‌ می‌دهد. ایوان‌ رو به‌ ورودی‌ حیاط‌ کاملاً مشابه‌ و هم‌ اندازه‌ با ایوان‌ روبرو، عریض‌تر و مرتفع‌تر از ایوان‌های‌ مجاورش‌ خودنمایی‌ می‌کند. فضای‌ زیر این‌ ایوان‌ صفه‌ای‌ است‌ که‌ در دیوارهای‌ اطرافش‌ طاقنماها و طاقچه‌هایی‌ قرار دارد و مختص‌ پذیرایی‌ از مسافران‌ و مهمانان‌ خاص‌ است‌. در وسط‌ اضلاع‌ شرقی‌ و غربی‌ بنا، صفه‌هایی‌ با یک‌ طاق معمولی‌ (مشابه‌ طاق سایر ایوانها) و دو طاق کوچکتر در طرفین‌ مشاهده‌ می‌شود که‌ به‌ نظر می‌رسد فضاهای‌ نشیمن‌ عمومی‌ این‌ کاروانسرا است‌. (کاروانسراها با اجتماع‌ مردم‌ گوناگون‌ در آن‌ محل‌ برخورد اندیشه‌ها و تبادل‌ نظرها درباره‌ مسائل‌ اجتماعی‌ و بیان‌ خاطرات‌ و وقایع‌ و آداب‌ و رسوم‌ و مسائل‌ مذهبی‌ اقوام‌ مختلف‌ بوده‌ است‌.

پل‌های تاریخی ترناو
شماره ثبت ملی: 2776   
قدمت: ساسانی- سلجوقی- ایلخانی         
نشانی اثر: 180 کیلومتری جنوب غربی فردوس
 
بشرویه پل ترناو بشرویه
 
این پل‌ها شامل دو سازه‌ی معماری سنگی است که ارتباط جریان قنات را میان دو سوی یک گدار طبیعی شگرف برقرار می‌کند، که علاوه بر فن‌آوری سنتی بسیار بالا- که نشان از اهمیت تاریخی منطقه دارد- با یکی از ویژگی‌های بسیار بکر طبیعت همراه گشته و آمیخته‌ای از میراث طبیعی و تاریخی را خلق کرده است. سازه بازمانده کوچکتر را متعلق به دوره ساسانی و سازه بزرگ تر و نسبتاً سالم تر را متعلق به دوران سلجوقی می‌دانند.

مسجد جامع رقه
شماره ثبت ملی: 11903
قدمت: اوایل اسلام و ایلخانی     
نشانی اثر: 18 کیلومتری جنوب غربی بشرویه- روستای رقه
 
این مسجد در 18 کیلومتری جنوب غربی شهر بشرویه و در فاصله 100 متری شمال شرق روستای رقه واقع گردیده است. تاریخ این مسجد، تاریخچه‌ای از انواع تحولات و تکاملات را از اوایل اسلام تا دوره معاصر در خود دارد. بخش‌های زیادی از آن در دوره ایلخانی ساخته شده است. اما بنای اصلی مسجد مرتبط با اوایل دوره اسلامی و احتمالاً همان مسجدی است که ناصر خسرو در سفرنامه‌اش از آن یادکرده و ایوان رفیع آن را متذکر شده است.

مسجد میانده
شماره ثبت ملی: 5908   
قدمت: صفویه   
نشانی اثر: بشرویه- محله میانده
 
این بنا که کتیبه آن، 1030 هجری قمری را تاریخ ساختش ذکر می‌کند، از مساجد دوره صفوی بوده و یکی از شاخص‌ترین ابنیه مرکز محله میانده است. اطراف ایوان بزرگ تابستانی آن را 14 رواق فرا گرفته است. مسجد دارای کتیبه‌های متعدد است و در پاکار ایوان، آیاتی از قرآن کریم بر نواری به خط کوفی مشاهده می‌گردد. معمار چیره دست مسجد با چیدن آجر به اشکال مختلف هندسی بر سقف، هنر خود را به نمایش گذاشته است.

مدرسه علمیه میان‌ده
شماره ثبت ملی: 11667 
قدمت: زندیه   
نشانی اثر: بشرویه- خیابان حسینیه، محله میانده
 
حوزه علمیه در سال 1130 ه. ق توسط حاج عبدالغنی بشروی بنا گردیده است. این بنا در مرکز محله میانده و روبروی مسجد میانده واقع شده است. بر اساس وقف نامه تاریخ ساخت این بنا را 1170 هجری قمری یعنی دوره افشاریه ذکر نموده اند. ورودی مدرسه علمیه در گوشه شمالی و درون ایوان واقع شده که به صورت نیم گنبدی پوشیده شده است و تزیینات زیبای گچ بری شامل مقرنس و رسمی بندی دارد. حیاط مدرسه مستطیل شکل بوده و دارای دو ایوان بزرگ تابستانه و زمستانه است و طرفین فرعی مدرسه را ده حجره پشت ایوانچه‌های مقابل خود، برای اسکان طلاب قرار گرفته است.

آب انبار میانده
شماره ثبت ملی: 11668
قدمت: صفویه   
نشانی اثر: بشرویه- خیابان حسینیه، مقابل مسجد جامع قدیم
 
سال ساخت این آب انبار مطابق با کتیبه‌اش 976 هجری قمری، یعنی اوایل دوره صفویه است. این بنا دارای ایوان زیبایی است که در جهت وزش باد غالب شهر ساخته شده و دارای آجرکاری لوزی برجسته می‌باشد. برفراز آب انبار بادگیری مرتفع قرار گرفته و این اثر را از سایر آب انبارها متمایز ساخته است. استفاده از این آب انبار با شیوه برکه‌ای و به وسیله سطل و طناب میسر بوده که در اواخر دوره قاجار یا اوایل پهلوی با ایجاد پله واشیر، یک دسترسی تازه از پشت آن میسر می‌شود.

آخرین بروز رسانی : 1392/07/22 00:42:40  تعداد مشاهده : 93746  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS