English

 

آژانس آسیا پرواز

 

سفرهای علاالدین

 

 

پیکاپ ویزا وقت سفارت پیکاپ ویزا آمریکا امریکا کانادا انگلیس دبی ایروان ارمنستان استانبول آنکارا ترکیه

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

آژانس آسیا پرواز

 

 

 

   بار مجاز ایرلاین ها Baggage Charges and Allowances

 

 
کل کاربران : 805482
کاربران امروز : 63
بازدید امروز : 64
کاربران دیروز : 96
بازدید دیروز : 98
کاربران آنلاین : 17

 

جاذبه های گردشگری بیرجند (دیار فرهنگ و هنر)
     
شهرستان بیرجند با وسعت 31704 کیلومتر مربع در شرق ایران و در فاصله حدوداً 500 کیلومتری از مرکز استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد قرار دارد. این شهرستان از شمال به قاین، از جنوب به نهبندان و استان کرمان، از غرب به سرایان و خوسف و از شرق به شهرستان در میان محدود می‌شود.
شهر بیرجند، اولین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شود. این شهر همچنین اولین شهری در ایران است که در سال ۱۳۰۲ و پیش از تهران، از لوله‌کشی آب شهری برخوردار گردید.
مدرسه شوکتیه این شهر، سومین مدرسه آموزش به سبک جدید، بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است. به علت موقعیت سیاسی و استراتژیک شهر بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ پس از قلعه مرغی و بوشهر، در این شهر ساخته شد و تا پیش از جنگ جهانی دوم، دو کنسولیاری انگلستان و روسیه در بیرجند، مشغول فعالیت بوده‌ اند.
پیشینه تاریـخی
بیرجند در گذشته جزئی از ولایت قهستان بوده است. بر اساس کتیبه های هخامنشی و نوشته های مورخان یونانی، قهستان خاستگاه یکی از اقوام ایرانی به نام ساگارت و بخشی از چهاردهمین ساتراپ هخامنشی به شمار می آمده. کتیبه کال جنگال نشان دهنده اهمیت منطقه است. در عهد ساسانی نیز قهستان از ایالات آباد و و معتبر بوده. سنگ نگاره های لاخ مزار در روستای کوچ بیرجند حاوی نوشته هایی به خط پهلوی ساسانی است که در آنها نام آخشنواز پادشاه هپتالی و قباد پادشاه ساسانی به چشم می خورد. پس از فتح قهستان توسط اعراب در سال 29 هـ. ق قهستان توسط والیان خلفا اداره می شد و تا سال 259 ه. ق در سیطره ی عباسیان بود. مدتی نیز جزء قلمرو صفاریان و امرای محلی سیستان بود. از زمان حسن صباح تا تهاجم سپاه هلاکو خان مغول این منطقه به یکی از مراکز عمده ی سیاسی فرقه اسماعیلیه تبدیل شد و بعد از الموت، مهمترین مقر حضور فداییان این فرقه بـود که با حمله ی هلاکـو طومارشان در هم پیچیـد. تاریخ بیرجنـد در سده های اخیر یعنی از دوره صفویه به بعد با نام خاندان خزیمه علم در هم آمیخته است.
ارگ کلاه فرنگی (ارگ امیرحسنخان)
شماره ثبت ملی: 1880   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: بیرجند، خیابان مطهری، ساختمان استانداری
 
بیرجند ارک کلاه فرنگی بیرجند  ارک امیر حسن خان
 
ارگ کلاه فرنگی به عنوان دارالحکومه محل حکمرانی امیر معصوم خان بوده که در اواخر دوره زندیه احداث شده است. بنای مزبور به طور کلی از نظر فرم معماری با سایر بناهای شهری متفاوت است. این ساختمان در 6 اشکوب بنا شده، دو اشکوب آن فضا دار و بقیه طبقات جهت تکمیل فرم نمای بیرونی بر روی گنبد حوضخانه ساخته شده است. بخش همکف آن از یک پلان مربع شکل که اتاقهای متعددی آن را احاطه نموده تشکیل شده است. در همین طبقه 4 هشتی به شکل قرینه بچشم می خورد، که اصلی ترین بخش ساختمان یعنی حوضخانه نیز در آن واقع شده است. حوضخانه دارای پلان هشت ضلعی است که طاقنما و سکوهایی آن را احاطه کرده اند. یک حوض در وسط و گنبد با تزئینات مقرنس، رسمی بندی و کاربندیهای زیبا به شکوه آن افزوده است. طبقه دوم شامل یک هشت ضلعی می باشد که چند اتاق را در خود جای داده و بخش های فوقانی فقط جنبه سمبلیک و زیبایی داشته با پنجره هایی کوچک وکم عرض که جهت تأمین نور حوضخانه تعبیه شده وبه کلاه فرنگی موسوم است. بخش محوطه و باغ مجموعه بر اساس اسناد قدیمی آن به شکل چهارباغ بوده که به دلیل تغییراتی که در آن ایجاد شده شکل اصلی خود را از دست داده است.

مدرسه شوکتیه
شماره ثبت ملی: 1371   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: بیرجند- خیابان منتظری3- کوچه پست قدیم
 
بیرجند مدرسه شوکتیه بیرجند
 
این بنا به سبک تک ایوانی و در دو طبقه ساخته شده و بزرگترین حسینیه تاریخی بیرجند محسوب می‌شود. عناصر معماری آن شامل: دو سر در ورودی با تزیینات مقرنسکاری، هشتی‌ها، دالانهای منتهی به صحن، صحن، حوض‌خانه، ایوان، گنبدخانه و حجره‌ها و رواق‌های اطراف صحن است.
مهمترین بخش شوکتیه ایوان آن است که دارای طاق کلیل دو گلویی است که بر روی دهانه‌ای عریض ایجاد شده است. این بنـا در سال 1312 ه. ق به فرمان اسماعیل خان‌شوکت‌الملک اول به منظور برگزاری مراسم عزاداری محرم ساخته شد و در سال 1326 ه. ق پس از تاسیس دارالفنون تهران و رشدیه تبریز با ابتکار محمد ابراهیم خان شوکت‌الملک دوم جهت تاسیس نخستین مدرسه جدید بیرجند انتخاب شد. در حال حاضر از این اثر تنها به عنوان حسینیه استفاده می‌شود.

قلعه بیرجند
شماره ثبت ملی: 5164   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: بیرجند- خیابان جمهوری اسلامی- میدان امام حسین (ع)
 
بیرجند قلعه بیرجند
 
قلعه بر فراز تپه ای طبیعی در خیابان جمهوری اسلامی بیرجند قرار گرفته، نقشه آن به شکل چهار ضلعی با چهار برج مدور در چهار گوشه و دو برج در دو ضلع غربی و شرقی است. این قلعه دارای دو در ورودی در اضلاع شمال و غربی است، مساحت آن حـدود 2500 متر مربع می باشد. فضای داخل قلعه در گذشته بناها و عناصر معماری متعددی را شـامل می شده است که به مرور زمان کاملا تخریب شده و فضای داخلی به شکل یک میدان و محوطه محصور در میان حصار و برج ها در آمده است. مصالح بکار رفته در آن خشت و گل و چینه می باشد. بر اساس کاوش باستان شناسی صورت گرفته در این محل می توان گفت قلعه بیرجند در دوره صفویه بنا شده و در دوره قاجاریه مورد بازسازی اساسی قرار گرفته و تعمیراتی نیز در ضلع شمالی و برج‌های آن اعمال شده است.
شماره ثبت ملی: 2326   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: بیرجند، انتهای خیابان معلم، اداره کل میراث فرهنگی

بیرجند باغ و عمارت اکبریه بیرجند

در میان آثار تاریخی بیرجند باغ و عمارت اکبریه بیش از همه نگاه پرسشگر هر بیننده ای را بسوی خود جلب می کند تا انسان را بی اختیار وادار به مدح و ستایش طراح و معمار بنای عظیم و باغ با شکوه اکبریه نماید. این باغ و بنا در زمینی به مساحت5/3 هکتار و کوشک مرکزی آن در دو طبقه مجزا مربوط به دوره های زندیه تا اوایل دوره پهلوی طراحی و احداث شده است. تزئینات آن شامل تالارآینه، میانخانه وگنبد عرقچین و تزئینات مقرنس، رسمی بندی می باشد. با توجه به کاربری اولیه بنا که به عنوان دارالحکومه مورد استفاده بوده است، باغ در گروه باغهای حکومتی قرار می گیرد. هم اکنون سفره خانه سنتی وسه گنجینه ارزشمند باستان شناسی ومردم شناسی، حیات وحش و.. برای بازدید کنندگان و مشتاقان آثار و یادگارهای تاریخی شهر کهن بیرجند دراین مجموعه گنجانده شده است.

باغ و عمارت اکبریه در سی و پنچمین اجلاس کمیته میـراث جهانی(ژوئن 2011 - پاریس) در ذیل پرونده ثبت جهانی باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.   


شماره ثبت ملی: 2707   
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: بیرجند، خیابان پاسداران، پشت بوستان شهدای گمنام
 
بیرجند باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند
 
مجموعه باغ و عمارت رحیم آباد در شهر بیرجند و در روستایی با همین نام واقع شده است. باغ رحیم آباد دارای دو در ورودی است که فضای دسترسی به داخل از همین دو در میسر می باشد. مجموعه تاریخی رحیم آباد شامل حصار، برجهای نگهبانی، باغ، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل و فضاهای خدماتی می باشد. در سه گوشه حصار گلین باغ بقایای برج ها مشهود است و تنها برج شمال شرقی بنا با ساخت عمارت به کلی از میان رفته است. محور اصلی باغ در حدفاصل دو عمارت و در خط تقارن طولی آن می باشد. این محور با دو حوض، یک استخر و درختانی در دو سوی مسیر از سایر نقاط متمایز شده که خود جلوه ایی است از الگوی باغ ایرانی. همچنیـن ایـن عمـارت دارای طاقنـماهای تـزئینی و تزئـینات رسمی بندی می باشد. قدمت این بنا حداقل به دوره زندیـه بر می گردد. در مرکز باغ عمارتی ساخته شده که ویژگی های معماری آن تداعی کننده نوع معماری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است. در بنای عمارت تزئیناتی شامل قرنیزهای گچی که البتـه به عنـوان سرستـون نیز محسوب می شود به چشم می خورد. نقشه بنا به گونه ای طراحی شده که با تعبیه درهای متعدد، دستیابی به فضاهای گوناگون به راحتی صورت می گیرد. در مقابل عمارت، استخری در وسط خیابان اصلی باغ واقع شده است. باغ دارای دو خیابان اصلی است که عمارت مرکزی در مرکز تقاطع این دو خیابان قرار دارد. درختان باغ عمدتـاً شامل کاج و سپیـدار و درختـان مثـمری چون زردآلـو و زرشک است.
شماره ثبت ملی: 2363   
قدمت: قاجاریه 
نشانی اثر: بیرجند، روستای شوکت آباد
 
بیرجند باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند
 
مجموعه باغ و عمارت شوکت آباد در فاصله 5 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند و در روستای شوکت آباد واقع شده است و شامل حصار، برجهای دیده بانی، سردر ورودی، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت نارنجستان، باغ، اصطبل و فضاهای خدماتی می باشد. در مجموع بناهای باغ شوکت آباد بصورت متراکم بوده و در جبهه جنوبی و شرقی باغ احداث شده است. جبهه جنوبی اکثراً اتاق های منفرد و دارای کاربری خدماتی جهت ساکنان باغ بوده و عمارت اصلی جبهه جنوبی مخصوص حاکم و خانواده او بوده است که بعضی از فضاهای داخلی جهت تشریفات و پذیرایی از میهمانان مورد استفاده قرار می گرفته. عمارت احداث شده در جبهه جنوبی باغ شوکت آباد به صورت طولی و شرقی- غربی است که به لحاظ فرم نیز یکنواخت می باشد. از دیگر ویژگی های جالب این بنا ارتباط یافتن فضاهای داخلی با یکدیگر است که این ارتبـاط به وسیـله دالان ها، راهروها و اتاق ها میسر می گردد. عمارت نارنجستان یکی از فضاهای مهم محسوب شده و در پشت عمارت اصلی واقع شده است. این بنا اندرونی بـاغ بـحساب می آمده که زنـدگی خصوصی حاکم و خانواده او در این بخش جریان داشته است. محوطه سازی باغ از نقطه نظر درختان و فرم بصورت منظم و دارای مسیرهای ارتباطی به طرف همدیگر است که تقاطع هایی را نیز در آن بوجود آورده و این بـخش ها را گل هایی زیـنت می دهند که در حاشیه این مسیرها چشم نـوازی می کنـد. وجود یک استخر و کانال های متعدد باعث شده که آبیاری درختان تسهیل گردد. درختان میوه موجود در این محوطه شامل انار، سیب، انگور، گلابی واز جمله درختان تزئینی می توان به سرو، چنار، تبریزی، سپیدار و کاج اشاره نمود. تاریخ احداث باغ و عمارت شوکـت آبـاد به دوران قاجاریـه باز می گردد.
شماره ثبت ملی: 10462
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: بیرجند-5کیلومتری غرب بیرجند، روستای امیرآباد پایین
 
بیرجند باغ و عمارت امیرآباد بیرجند
 

باغ و کوشک امیرآباد واقع در روستای امیرآباد، در غرب شهر بیرجند و در فاصله 5 کیلو متری جاده خوسف - بیرجند واقع شده است. اجزای مجموعه شامل باغ، کوشک و محل اسکان خدمه می باشد. باغ دارای خیابانهای متعددی است که در جهات گوناگون امتداد دارند. کوشک اصلی در وسط باغ و در دو طبقه ساخته شده است. این بنا دارای پلان 8 ضلعی است که ورودی آن در ضلع شرقی و پس از ورودی، پلکان طبقه فوقانی قرار دارد. در امتداد ورودی، دالانی است که به یک حوضخانه در بخش مرکزی بنا منتهی می شود. طبقه فوقانی دارای یک شاه نشین با پلان چلیپایی است که دارای درگاهها و پنجره هایی با طاق نیم دایره می باشد. نمای کوشک دارای تزیینات آجری از نوع هندسی است. گونه های گیاهی سازنده باغ از تنوع زیادی برخوردار است و شامل انبوهی از درختان کاج، سرو شیراز، چنار، زرشک، انواع پسته، انجیر، عناب و.. می باشد. باغ و کوشک امیرآباد در دوره قاجاریه ساخته شده و به شماره 1969در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


باغ وکوشک علی آباد(ارگ سپهری)
شماره ثبت ملی: 3679   
قدمت: قاجاریه
نشانی اثر: 35 کیلومتری شمال شرقی بیرجند، روستای علی آباد
 
بیرجند باغ و کوشک علی آباد بیرجند
 
باغ و کوشک علی‌آباد در 35 کیلومتری شمال شرقی جاده بیرجند به زاهدان در دشت علی‌آباد و در روستایی به همین نام واقع شده است. وجود حصارها و برج‌های دیده‌بانی و نگهبانی در چندصد متری کوشک حکایت از اهمیت این باغ و روستا دارد. باغ و کوشک علی‌آباد متعلق به خاندان سپهری از کارگزاران حکام محلی منطقه بوده است.بطور کلی این مجموعه شامل باغ، کوشک اصلی، بناهای بهم پیوسته جهت سکونت خدمه و کارگران و نگهبانان، حمام و مطبخ که فضای تفکیک شده‌ای را از بقیه بنا بوجود آورده است، می‌گردد. بنا در دو طبقه اول و همکف طراحی و احداث شده است. طبقه همکف این بنا به فرم چهارضلعی با فضاهایی وسیع، اتاقک‌ها، میان خانه و انباری است که به فراخور نیاز کاربری‌های مختلفی نیز داشته‌اند. طبقه اول مجموعه نیز بیشتر شامل اتاق‌های تابستانی و زمستانی می‌باشد. باغ علی‌آباد دارای یک محور اصلی است که در دو طرف آن درختان کاج به چشم می‌خورد و کوشک با فاصله از محور اصلی باغ واقع شده است. در دو سوی خیابان اصلی باغ کرت‌ها به شکل تقریباً منظمی قرار گرفته است.
بند دره
شماره ثبت ملی: 4816     
قدمت: نیمه دوم قرن 13           
نشانی اثر: بیرجند- 7کیلومتری جنوب بیرجند
 
بیرجند بند دره بیرجند
 

بند تاریخی دره در زمان حشمت‌الملک علم بنا شده است و می‌توان احداث آن را همزمان با قدیمیترین بنای مجموعه باغ اکبریه دانست و در واقع به لحاظ تاریخی، قدمت بند مربوط به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه است. همچنین این بند در زمان امیر شوکت‌الملک علم(1300-1364هجری قمری) حکمران قهستان در زمان قاجاریه یکبار تعمیر و مرمت شده است. ساختمان این بند با پیروی از شیارهای واقع در کوه و در مناسبترین قسمت دره پایین روی طبقات رسوبی کف رودخانه شکل گرفته است. بند دارای ارتفاع 5/15 متر از کف رودخانه است که طولی برابر با 35 متر دارد و برج آبگیر آن با فاصله 9 متر از لبه کوه غربی بر بدنه آن بازسازی شده است.


شماره ثبت ملی: 2367   
قدمت: قاجار    
نشانی اثر: 16 کیلومتر شمال شرق بیرجند مسیر جاده زاهدان
 
بیرجند باغ و عمارت بهلگرد بیرجند

باغ بهلگرد در فاصله 30 کیلومتری شمال شرقی بیرجند، در امتداد جاده بیرجند _ زاهدان و در روستای بهلگرد واقع شده است. مجموعه باغ و عمارت بهلگرد شامل بخشهای متعددی همچون ورودی، هشتی، حیاط اندرونی، محل سکونت خدمه، حیاط بیرونی و اصطبل می باشد. ورودی باغ دارای سردری ساده با درب چوبی دو تکه است که با گل میخهای کروی تزئین شده است. طاق نماهای کم عرض و کم عمق فضای هشتی را تشکیل می دهد که بعد از ورودی قرار گرفته است. محوطه اندرونی در امتداد هشتی واقع شده و فضای نسبتاٌ وسیعی را به خود اختصاص داده است. در میان این محوطه استخری به شکل چهار ضلعی به آن چشم می خورد و عمارت اندرونی باغ درضلع جنوبی در دو طبقه ساخته شده است. حیاط بیرونی که به محوطه اصلی باغ راه دارد شامل عمارتی با معماری ساده و زیبا می باشد. باغ بهلگرد با بهره گیری از شیب زمین و در جهت جنوب به شمال طراحی و ساخته شده است. برخورداری از اندرونی و بیرونی و تنوع پوشش گیاهی از شاخصه های مهم آن است. باغ و عمارت بهلگرد به عنوان تفرجگاه ییلاقی حاکم محلی، در دوره قاجار بنا شده است.


باغ و عمارت معصومیه
شماره ثبت ملی: 11943 
قدمت: قاجار   
نشانی اثر: بیرجند- 3 کیلو متری شهر بیرجند
 
مجموعه معصومیه در نزدیکی غرب بیرجند قرار دارد و در دوره پهلوی احداث شده است. عمارت معصومیه که در مقابل استخری هشت ضلعی واقع شده، دارای پلان چندضلعی بوده و همچون نگینی در میان باغ معصومیه می درخشد. ورودی اصلی باغ در ضلع شرقی قرار گرفته که هم اکنون مورد استفاده نیست. در این عمارت همچون سایر بناهای تاریخی تمام فضاها و اتاقهای آن به یکدیگر راه دارند، به صورتی که امکان ورود به داخل ساختمان ازهر سوی عمارت میسر می باشد. قوسهای بکار رفته در بنا از نوع هلالی بوده و نمای بیرونی آن با هره چینی آجری مزین شده است. در فضای زیرین این ساختمان زیرزمین بنا وجود دارد. این عمارت از جبهه شرقی به استخری مشرف است که جلوه زیبایی به آن داده است. پلان بنا در ضلع شرقی به حالت مدور در آمده و در جلوی آن بالکنی به چشم می خورد. در این مجموعه علاوه بر باغ اصلی دو باغ دیگر نیز وجود دارد که در یکی از آنها عمارتی ساده خودنمایی می کند و دیگری فاقد عمارت است. گونه گیاهی غالب در این باغ درخت کاج بوده و درختان میوه ای همچون زردآلو، زرشک و عناب نیز در آن وجود دارد.

باغ و عمارت منظریه
شماره ثبت ملی: 3339   
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: بیرجند- روستای منظریه
 
مزرعه و زمینی که این عمارت درآن ساخته شده است، در سال 1317 شمسی توسط محمد ابراهیم شوکت الملک، حاکم قاینات، به کلنل پریدوکس، کنسول دولت انگلیس، مقیم قاینات و سیستان واگذار شده است. مجموعه ساختمان کنسولیاری در داخل باغی مصفا واقع شده و به علت اینکه در شیب کوهپایه های باقران قرار گرفته برای استفاده از زمین، ‌با استفاده از کرسی چینی سنگی در فواصل مختلف زمیـن را هموار و مسطح کرده اند. این بنا بر روی یک صفه به ارتفاع 90 سانتیمتر احداث شده که نمای صفه با آجرهای ایرانی بصورت راسته، تزئین شده است. کل مجموعه در چهار جهت دارای رواقی با ستونهای قطور مستطیل و مربع است. جهت ساختمان رو به شمال شرق و درب ورودی در وسط ایوان قراردارد. در طرفین ایوان اصلی، ستون های رواق بصورت قرینه اجرا شده که فواصل بین آنها دارای تزئینات آجری است. باغ دارای دو خیابان اصلی است و با توجه به شیب زیاد زمین کرتهای باغ به شکل پلکانی می باشد. با توجه به نحوه ساخت و طرح و نقشه مجموعه می توان گفت که روح معماری اروپایی به همراه عناصر معماری ایرانی در این مجموعه بهم درآمیخته است. تاریخ ساخت بنا به دوره پهلوی باز می گردد.
ارگ بهارستان
شماره ثبت ملی: 3683   
قدمت: زندیه-افشاریه    
نشانی اثر: بیرجند، خیابان منتظری 3، کوچه پست قدیم
 
احداث ارگ بهارستان به زمان امیر علم خان فرزند امیر علم خان اول بر می گردد و از وقایع مهم تاریخی آن می توان به پناهنده شدن لطفعلی خان زند و همراهانش به ارگ اشاره نمود. ساختمان اصلی ارگ به صورت هشت ضلعی است که طبقه اول شامل حجره ها و اتاقهایی مجزا و مخصوص سربازان و ماموران دولتی بوده و طبقه دوم شامل دالان مرکزی مدوری است با راهروهایی که از آن منشعب شده است. در این طبقه محلهای مخصوص برای برافروختن مشعلها و همچنین تیرکش هایی جهت دیده بانی، مشرف بر تمام قسمتهای ارگ مشاهده می شود. اصلی ترین بخش کوشک اختصاص به فضای شاه نشین دارد که با تزئینات گچبری و آئینه کاری مزین شده است. اتاق شاه نشین علاوه بر فرم خاص معماری خود، مشرف بر کشتزارها و عنابستانهای مجاور و باغ بهارستان بوده است. کوشک مرکزی آخرین طبقه احداث شده در بنا است که به فرم چند ضلعی با نورگیرهایی گوناگون می باشد. برج اصلی بنا با آجرکاری به شیوه رگچین و از نوع طرح لوزی و به صورت نقش برجسته مزین شده است. ایـن شیـوه آجـرکـاری از ویژگیهای دوره زندیه است. از دیگر عناصر معماری ارگ، حصار و برجهای مربوط به آن می باشدکه بخشی از دیواراصلی به ساختمان کوشک متصل شده و درطول دیوار ازپشت بندهایی جهت تقویت شالوده حصار استفاده شده است.

ارگ حاجی آباد
شماره ثبت ملی: 1890   
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: بیرجند، 7کیلومتری شرق بیرجند
 
ساختمان های ارگ حاجی آباد به وسیله امیر ابراهیم علم ملقب به شوکت الملک ثانی بنا شده است. در گذشته استخر آبی در حد فاصل ارگ و در ورودی قرار داشته است. ساختمان ارگ نیز در زمان خود محلی برای اقامت های کوتاه مدت تابستانی فرمانروای قهستان یعنی شوکت الملک علم بوده است. حصار ارگ دارای چهار برج بوده که جهت نگهبانی از آن استفاده می شده است هم چنین این ارگ دارای چهار باغ بوده که به نامهای باغ بزرگ، باغ نهالی، باغ زیرین و باغ طاقی خوانده می شدند که محوطه ارگ را در میان گرفته بودند. بتدریج با جاری شدن قنات شوکت آباد قنات حاجی آباد خشک و باغهای این محل رو به نابودی و تخریب گذارده و محل روستا خالی از سکنه شده است، تاریخ بنا نیز به اواسط دوره قاجار می رسد. ارگ حاجی آباد از دو بنای مستقل تشکیل شده که بعنوان اقامت گاه تابستانی از آن استفاده می شده است. ساختمان اصلی که از بنای دیگر بزرگتر از دو بخش بوجود آمده، طبقه هم کف و طبقه اول بنا مشتمل بر چند دالان، سرسرا و اتاق های تشریفاتی با پذیرایی و اتاقهای نشیمن است. بنا از بیرون دارای پلانی مستطیل شکل است که دو ضلع بزرگ آن 33 متر و دو ضلع کوچکتر 18 متر می باشد. کلیه اتاقها به شکل چهار ضلعی می باشند. بنای دوم که در فاصله 30 متری در جبهه شمال غرب بنای اصلی واقع است مخصوص اقامت خدمه، نگهبانان، مهتران و نگهداری چهار پایان بوده است. در طبقه اول تزئینات گچبری زیبایی به چشم می خورد که دور تادور اتاقهای شمالی و جنوبی را در بر گرفته (قطار بندی)که در حال حاضر تنها بخش کوچکی از آن باقیمانده و مابقی تزئینات با تخریب سقفها به دلیل نزولات جوی و باد و باران و تخریبهای انسانی کاملاً از بین رفته است. در این اتاقها روی اندود گچ نقش های هندسی بسیار ساده ای حکاکی شده است.

حمام چهاردرخت
شماره ثبت ملی: 2405   
قدمت: قاجاریه  
نشانی اثر: بیرجند- میدان چهار درخت
 
این حمام نمونه‌ای به جای مانده از حمام‌های قدیمی بیرجند است. و در حال حاضر بخشی از آن به عنوان زورخانه پوریای ولی جهت انجام ورزش باستانی تغییر کاربری داده است. حمام مذکور در محل موسوم به سرآب‌میان‌ده در جنوب میدان چهاردرخت قرار دارد و یکی از دو حمام بزرگ شهر بوده که آب آن از قنات قصبه تامین می‌شده است. ورودی حمام پایین‌تر از سطح معبر قرار دارد و از طریق یک دالان به سربینه و سپس به بینه ارتباط پیدا می‌کند. در وسط فضای داخلی بینه یک گودی هشت ضلعی به عمق یک متر دیده می‌شود بینه با یک گنبد کوچک پوشیده شده و روشنایی آن از طریق نورگیرهایی تامین و هوای آن تهویه می‌شده است. گرم‌خانه، آتشدان‌ها، انبار سوخت، انبار خاکستر از دیگر فضاهای حمام چهاردرخت به شمار می‌رود مصالح عمده بکار رفته در بنا آجر، گچ، آهک و ساروج است این حمام با وجود معماری استادانه هیچگونه تزیینات خاصی ندارد.

آخرین بروز رسانی : 1392/07/22 00:41:20  تعداد مشاهده : 93790  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

وب سایت رسمی شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آسیا پرواز


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS